İŞ DÜNYASINDA KADIN ERKEK EŞİT(SİZ)LİĞİ


SGK verilerle Türkiye’deki kadın ve erkek çalışanların sektör bazında gelirlerini raporlamış. Maalesef kadınları üst yönetim ya da müdür rollerinde hala erkeklerden daha az görüyoruz. Aynı şekilde siyasette de 600 kişilik meclisimizde 103 kadın milletvekili ve sadece 2 kadın bakanımız var.


Temsildeki fırsat eşitsizliklerinin yanında SGK verileri kadına, aynı işte çalışan erkeklere oranla daha düşük ücret ödendiğini gösteriyor! Tekstil işciliği, temizlik işleri, yiyecek içecek hizmetleri gibi emek yoğun işlerde kadınlar erkeklere oranla %5-7 daha düşük ücret alırlarken, bilimsel araştırma, havayolu gibi sektörlerde bu fark %30’lara kadar çıkıyor. Aynı işi yapan kadına daha az ücret anlaşılır bir şey değil!


Ben iş hayatımda yönetici rollerinde de uzman pozisyonlarında da çok fazla kadınla çalıştım. Servis müdürlüğü, ikinci el satış, şube müdürlüğü, inşaat yatırım işleri gibi otomotiv sektöründe bariz erkek egemenliğindeki rollerde dahi kadınların erkeklerden daha kötü performans gösterdiğine şahit olmadım, aksine genellikle daha başarılılardı diyebilirim. Maaş artışı, prim ya da terfi dönemlerinde de asla cinsiyetlerine göre değil tamamen yetkinliklerine ve performanslarına bakarak karar verdiğimi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör