Uğur SAKARYA

1993 yılında İTÜ Makina Fakültesi'nden mezun olan Uğur Sakarya 6 sene imalat ve uçak sanayisinde çalıştıktan sonra, 2000 yılında TOFAŞ Satış Sonrası Bölge müdürlüğü görevi ile otomotiv sektörüne girmiş ve aralıksız 20 yıl Koç Holding ve Borusan Holding otomotiv şirketlerinde orta ve üst düzey yönetici olarak görev yapmıştır.

 

2000-2004 arasında satış sonrası bölge müdürlüğü görevinde servis süreçlerinde deneyim kazanan Sakarya, 2004 yılından itibaren Otomotiv Perakendeciliğinin en büyük hacimli şirketi olan Otokoç Otomotiv'de önce Otokoç Eskişehir şube müdürlüğü görevinde Ford ve Ford Trucks, daha sonra da Birmot İstanbul şube müdürü olarak Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep ve Iveco markalarının bayiliklerini yönetmiştir. Bu dönemde bayi yönetimi, çok markalı bayilik, ikinci el satış ve bütçe yönetimi konularında deneyim kazanmıştır.

 

Uğur Sakarya 2011 yılında Otokoç Otomotiv Operasyonel Genel Müdür Yardımcısı olarak üst düzey yöneticiliğe adım atmıştır. Türkiye genelinde 13 şubesi, 1100 personeli olan BİRMOT'u 3 yıl boyunca yöneten Sakarya; bu süreçte çok lokasyonlu bayilik yapısı, geniş ekipleri uzaktan yönetim, stratejik planlama ve yeni bayi yatırımları konularında uzmanlaşmıştır. 

2014 yılında Borusan Oto genel müdürü olan Uğur Sakarya 4 yıl boyunca Türkiye geneline yayılmış 10 Borusan Oto şubesinde BMW, MINI, Jaguar, Land Rover ve BMW Motorrad bayiliklerini yönetmiştir. Bu süreçte premium segment marka yönetimi ve üst segment müşteri deneyimi tecrübesi kazanan Sakarya; İstanbul, Ankara, Çorlu, Bodrum ve Adana'da yeni bayilikler de açarak şirketi büyütmüştür.

2018 yılında grubun distribütör şirketi Borusan Otomotiv BMW-MINI-BMW Motorrad Genel müdürlüğü görevini üstlenen Sakarya markaların tüm satış, pazarlama, satış sonrası, ikinci el süreçlerinden sorumlu olarak distribütör ve bayi teşkilatı yönetiminde deneyim kazanmıştır.

2019 yılında dünya enerji devi VITOL'ün Türkiye'de ikinci el ticareti yatırımı olan VavaCars'ın kuruluşunu genel müdür olarak gerçekleştiren Uğur Sakarya, bu görevinden ayrıldıktan sonra Autofocus Otomotiv Yönetim Danışmanlık şirketini kurarak otomotiv sektörüne yönetim danışmanlığı hizmeti vermeye başlamıştır.